0
  • Váš košík je prázdny.

Skapal pes fest

/ 13 novembra, 2018 / 0 Comment

Tentokrát sme sa na východ Slovenska vydali v menšom počte, zážitkov však bolo o to viac. Prvým bol Zolo vo vlaku. Každá jeho veta mohla byť hláškou z filmu od Tarantina a v spojitosti s košickým slangom a prízvukom tvorila pre nás zvyknutých na sterilnú Bratislavčinu priam umelecké dielo.

Ďalšou exotickou atrakciou bola neustála prítomnosť ľudí odlišnej farby pleti, ktorí sa ale inak nelíšili od svojich inakofarbených spoluobčanov. Rasizmus dával zmysel ešte o niečo menej ako predtým. Jeho každodennosť v správaní sa sprievodkyne rozbúrila krv v žilách liberálnych elít trpiacich mesiášskym komplexom.

Skapal pes fest je takpovediac rodinný festival. Máte pocit, že poznáte každého. A keď sa s pár ľuďmi zoznámite, tak potom už naozaj poznáte každého. Priateľská atmosféra je obzvlášť osožná pri ideologických konfliktoch. K tým došlo pri prezentáciách možno desiatky ozetiek a ich činnosti. Zdalo sa však, že lokálne ideologické kormidlo sa začína otáčať doľava. Navyše, kým pravicu reprezentovala staršia generácia, niečo ako ľavicové zmýšľanie sa dalo nájsť medzi mladšími. Prišla aj Priama akcia, ktorá opäť všetkým ideológom ukázala, ako sa prakticky vysporiadať so známym klišé o tom, že sa treba zapojiť do praxe.

Diskusia nabrala spád v otázke, či sa situácia vo svete zlepšuje alebo zhoršuje. Prednáška o anarchosyndikalizme v trnavskom nárečí plná vulgarít ukázala, čo je to punk a napokon prevládol názor, že svet ide do sračiek. S pribúdajúcimi hodinami sa do sračiek dostávalo aj stále viac ľudí a ideológiu nahradili hudba a tanec.

Tie sú napokon dôležitejšie aj ako naše plagáty, hoci sme ich pár predali. To znamená, že sme konečne v plnke a môžeme priznať, že boj proti kapitalizmu je len večne poslednou formou akumulácie kapitálu. Aj preto bude naša prendáška nabudúce už bezobsažná a viac ako na obsah sa zameriame na formu. Možno sa neubavíme k smrti, ale minimálne uprieme spolitizovanému umeniu jeho vážnosť.

A napokon sme sa dostali k otázke, o čo ako kolektív usilujeme. Isto máme, ako mnohí ďalší nejaké ciele a sny, ale obávam sa, že bez dávky naivnosti by sme neboli schopní ísť za nimi cestou zlyhaní, lepších zlyhaní a ešte lepších zlyhaní.

Ďakujeme organizátorom za inšpirujúce zážitky, ktoré dali vzniknúť pár nápadom na plagáty, ďakujeme za ich príkladnú starostlivosť a najmä za srdečnosť, ktorá najviac zo všetkého vládne na Skapal pes feste.

 

Foto: Vlado Majcher

Related posts